Корзина
40 отзывов
+38(067)748-94-96
Производители
Контакты
Юридическая консультация Адвокат Киев — 20 лет судебной практики
Наличие документов
Знак Наличие документов означает, что компания загрузила свидетельство о государственной регистрации для подтверждения своего юридического статуса компании или физического лица-предпринимателя.
+380677489496
+380949265792
+380443618792
Адвокат Киев
УкраинаКиевработаем во всех районах Киева - прием в офисах и выезд адвокатов
648-578-883
advokatkieva
Карта

Позовна давність

Позовна давність

Випадки вирішення у судовій практиці різного підходу для застосування строку позовної давності

Проблемні питання застосування строку позовної давності на які необхідне роз’яснення суду касаційної інстанції
 
1.                Чи можливе звернення відповідача з клопотанням про застосування строку позовної давності у суді апеляційної і касаційної інстанції в окремих випадках, якщо сторона доведе, що не мала можливості заявити дане клопотання раніше.
У листі ВССУ від 16.01.2013р. № 10-70/0/4-13 зазначено, що відповідно до ч.3,4 ст.267 ЦК України позовна давність застосовується лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови в позові. Оскільки рішення по суті спору ухвалюється судом першої інстанції, а на стадії апеляційного провадження здійснюється лише перевірка законності й обґрунтованості рішення суду (стаття 303 ЦПК України), то заява про застосування позовної давності може бути розглянута, якщо вона подана під час розгляду справи в суді першої інстанції.
 
Однак можливі випадки, коли сторона з поважних причин не змогла заявити клопотання про застосування строку позовної давності в суді першої інстанції, зокрема у разі, якщо відповідну сторону не було належним чином повідомлено про час і місце розгляду справи місцевим судом і ухвалено рішення за його відсутності.
Вважаємо, що така сторона може заявити клопотання у суді апеляційної інстанції.
 
2. Чи можливе звернення відповідача з клопотанням про застосування строку позовної давності у суді першої інстанції при новому розгляді справи після скасування судом касаційної інстанції попередніх процесуальних документів, якщо раніше про застосування строку позовної давності не заявлялось?
 
 
3. Чи можливе звернення з клопотанням про застосування строку позовної давності іншою особою крім відповідача (прокурор, 3-я особа на стороні відповідача)?
Оскільки строк позовної давності є нормою матеріального, а не процесуального права і відповідно до ч.3 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення, а треті особи згідно ч.3 ст.35 ЦПК України наділені тільки процесуальними правами сторін, а не матеріальними.
 
4. Чи вважається умова укладеного сторонами договору про те, що останній діє до повного виконання зобов'язань умовою про збільшення позовної давності?
Наше бачення ― ТАК.
 
5. Якщо до суду за захистом порушеного права звертається прокурор, який не є позивачем у справі, а діє в особі позивача, то з якого терміну вважати початок перебігу строку позовної давності: з моменту, коли про порушення свого права довідався або мав довідатися позивач чи прокурор?
На ншу дмуку, з часу, коил дізнався позивач.
 
6. Якщо боржник сплачує частину основного боргу, чи є це доказом визнання додаткових вимог кредитора (зокрема, неустойки, процентів за користування коштами) і підставою для переривання строку позовної давності для додаткових вимг.
Суди по різному вирішують вказане питання, але, як правило, вважають це строком переривання позовної давності.
 
7. Чи є підставою для переривання строку позовної давності подання позову про вимогу яка не є частиною вимоги в розумінні ч.2 ст.264 ЦК України на яку має позивач, однак якщо вона стосується даних відносин? (Наприклад якщо кредитор подав позов про визнання права власності на предмет іпотеки, однак якщо іпотечним договором такий спосіб звернення стягнення не передбачено і йому відмовлено у задоволенні позовних вимог – чи є це підставою для переривання строку позовної давності для вимог про звернення стягнення на предмет іпотеки та борг за кредитним договором?).
На практиці, НІ.
 
 
 
 
facebook twitter

ЮК "Адвокат Київ"

Предыдущие статьи