Корзина
40 отзывов
+38(067)748-94-96
Производители
Контакты
Юридическая консультация Адвокат Киев — 20 лет судебной практики
Наличие документов
Знак Наличие документов означает, что компания загрузила свидетельство о государственной регистрации для подтверждения своего юридического статуса компании или физического лица-предпринимателя.
+380677489496
+380949265792
+380443618792
Адвокат Киев
УкраинаКиевработаем во всех районах Киева - прием в офисах и выезд адвокатов
648-578-883
advokatkieva
Карта

Недійсність угоди, укладеної внаслідок обману

Недійсність угоди, укладеної внаслідок обману

Визнання угод вчинених під впливом обману недійсними, відмінність обману від помилки, істотні умови для визнання правочину недійсним, реституція, позовна давність правочину під впливом обману, приклади із судової практики.

Недійсність угоди, укладеної внаслідок обману - ст. 230 ГК України.


Під час укладання угоди під впливом обману, прийняття рішення (формування волі) однієї зі сторін вчинити правочин завжди відбувається під впливом іншого сторони цієї угоди.
 В юридичній науці така угода відноситься до категорії угод з вадами волі. Тобто обманом є навмисне цілеспрямоване введення особи в оману щодо обставин, які мають істотне значення для вчинення правочину.


Угоди з вадами волі діляться на два види: угоди, зроблені без внутрішньої волі на їх вчинення, і угоди, в яких внутрішня воля сформувалася неправильно, тобто
 під певним умисним зовнішнім впливом.


До операцій, здійснених за відсутності внутрішньої волі, цивільное право відносить вчинені, як в наслідок помилки, так і обману.
 На практиці ці категорії справ часто плутають, через що суди змушені відмовляти в задоволенні таких позовів.


Відмінність помилки від обману


Помилка, також як і обман, сприяє перекрученому формуванню волі сторони правочину, але при цьому ніколи не є результатом умисних, цілеспрямованих дій іншого сторони праовчину.


Помилка - це неправильне розуміння стороною фактичних обставин угоди, яке впливає на прийняття нею рішення, при відсутності якого можна було б вважати, що угода не була б укладена.


Угода, вчинена під впливом помилки, не відповідає ознакам угоди, тому що висловлює волю її учасників неправильно і, відповідно, призводить до іншого результату, ніж той, який вони мали на увазі.


Причини помилки для суду значення не мають - ними можуть бути вина самого учасника угоди, неправильна поведінка іншого сторони і третіх осіб та інші обставини, тобто
 мотиви укладання пролягають за межами самої угоди. Наприклад, стороною без відповідної попередньої експертизи була придбана антикварна картина, яка виявилася підробкою.


Для визнання такого правочину недійсним, необхідно щоб помилка мала істотне значення, якості речі повинні істотно знижувати її вартість або річ неможливо було би використовувати за призначенням.


 Обманом є умисне введення іншою стороною в оману з метою укласти угоду.
 Обман може бути не тільки спрямований на неправильне уявлення про саму операцію, її вигідності, а й стосуватися обставини, що знаходяться за межами угоди, наприклад мотив і мета. Дії недобросовісної сторони можуть виражатися як в активних діях, наприклад повідомлення неправдивих відомостей, подання підроблених документів, так і в пасивних діях (бездіяльності) - замовчування про дефекти речі, неподання повної документації і т.п.


Під час укладання угоди обман з юридичної точки зору оцінюється тоді, коли його використовують як засіб «схилити» сторону здійснити певну операцію.


У суді факт обману повинна довести сторона, яка діяла під впливом обману (п. 20 Постанови Пленуму ВСУ від 6 листопада 2009 №9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними»).
 

Тобто в кожному кокретному випадку в суді буде існувати спір щодо формування волеиявлення позивача внаслідок обману і необхідно буде доводити, що мав місце обман.

 

На практиці для угод внаслідок обману навіть робляться винятки. Так, коли сторона намагається довести, що договір позики укладено під впливом обману, відповідно до ч. 1 ст. 1501 ЦК України допускається виключення з правила про неприпустимість підтвердження факту вчинення такого правочину показами свідків (ч. 1 ст. 218 ЦК України).

Потрібно розуміти, що в угодах внаслідок обману  завжди буде присутній умисел іншої сторони угоди. Така сторона, знає про наявність певних обставин і розуміє, що якби друга сторона мала б цю інформацію, то не уклала б угоду невигідну для себе, але спрямовує свої дії для укладення угоди.


Обман може виразитися, як в активних, так і пасивних діях недобросовісної сторони угоди:


1. Активні, наприклад - повідомлення іншій стороні помилкових відомостей, надання підроблених документів умисне подання неправильної інформації про властивості і якості речі;
 підробка довідки про вартість речі, її сертифікацію, інгредієнти, виробника, гарантійне обслуговування; заклеєні новими шпалерами стіни житла з грибком і т.п;


2. Пасивні, наприклад - утримання від дій, які недобросовісна сторона повинна була зробити;
 умисне замовчування про обставини, що мають істотне значення; замовчування про приховані дефекти виробу і т.д.


При цьому судова практика у цивільних справах, не ставить умову визнання в кримінальному порядку таких дій  шахрайськими, а приймає рішення, оцінюючи надані сторонами докази.


При розгляді справи суд оцінює, чи стосується обман обставин, які мають істотне значення.


1. Обставини, не відповідають дійсності, але які були для позивача істотними для здійснення угоди;
2. Здійснення угоди відповідало волі позивача, але його волевиявлення формувалося не вільно, а під впливом обману;
3. Невідповідність обставин насправді викликано умисними діями іншої сторони угоди.


Якщо довести зазначені обставини в суді не вдається, суд буде змушений відмовити в
 позові про визнання угоди недійсною на підставі ст. 230 ГК України як такої, що здійснена під впливом обману.

Основним правовим наслідком визнання недійсним правочину, вчиненого під впливом обману, є реституція, тобто повернення сторін в первісний стан (ст. 216 ЦК України).

З огляду на те, що сторона угоди, яка вдалася до обману, поводилася протиправно, що розцінюється судом, як правопорушення, на неї покладається додатковий майновий обов'язок - відшкодувати другій стороні збитки у подвійному розмірі, а також моральну шкоду.

У категорії справ про визнання угоди укладеної внаслідок обману застосовується спеціальна позовна давність, терміном у 5 років (ч.3 ст. 258 ЦК України).

 

facebook twitter
Другие новости